Promocja powieści Big Dick

Big Dick28 maja 2013 r.w ms2 przy ul. Ogrodowej 19 w Łodzi odbyło się, zorganizowane przez Fundację Korporacja Ha!art i Muzeum Sztuki w Łodzi, spotkanie, promujące powieść Wojciecha Bruszewskiego

Big Dick
Fikcja dokumentalna

O powieści rozmawiali
Pan dr Tomasz Załuski i Pani dr Magdalena Lachman.

Fragmenty utworu odczytał Pan Wojciech Jan Poradowski, aktor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Spotkanie obecnością uświetniła żona zmarłego artysty, Pani Małgorzata Kamińska-Bruszewska.

 

 

 

 

Wojciech Bruszewski, prekursor i tytan polskiej sztuki wideo, pod koniec swojego życia poczuł się rozczarowany oddziaływaniem sztuki współczesnej i zwrócił się ku formom literackim. Tuż przed śmiercią napisał Big Dick, monumentalną, wielowątkową powieść aspirującą do pomieszczenia w sobie istoty XX wieku.

Głównym bohaterem powieści jest Richard von Hakenkreuz, który na początku XX wieku z niewielkiej miejscowości w Afryce przyjeżdża do Europy i przywozi ze sobą swastykę. Akcja rozgrywa się przez cały XX wiek i w początkach XXI wieku do momentu usunięcia z programu Microsoft Word symbolu nazizmu. Richard von Hakenkreuz jest postacią drugiego planu w makropolityce XX wieku, spotyka się z możnymi tego świata. Pojawia się w bardzo ważnych, rozstrzygających, jak i kompromitujących momentach dziejów ludzkiego globu. Książka zakrojona jest na wielowymiarową, brawurową, niemożliwą opowieść o XX wieku. W realizacji tej niemożliwości pomaga artyście forma utworu. Autor powieści określił jej gatunek jako „fikcję dokumentalną”, zawierającą 44 kody, które są odsyłaczami do „elektronicznej biblioteki” zbioru zaszyfrowanych plików audiowizualnych oraz fotografii. Specjalnie przygotowana przez artystę strona internetowa staje się integralną częścią powieści. Czytelnik w konkretnych partiach przerywa lekturę tekstu i dzięki znajomości kodu dostaje się do „elektronicznej biblioteki”, gdzie konfrontuje świat przedstawiony w słowach z dowodami audiowizualnymi w Internecie, które stawiają jeszcze więcej znaków zapytania i potęgują poczucie halucynacyjnego porządku świata.