Wojciech Bruszewski z wykształcenia jest filmowcem i fotografikiem. Ukończył studia na wydziałach operatorskim i reżyserii filmu łódzkiej Szkoły Filmowej. Wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a obecnie w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest profesorem sztuk plastycznych.

Jako artysta jest związany ze sztuką awangardową. W latach siedemdziesiątych uczestniczył w międzynarodowym ruchu Kina Strukturalnego. Najważniejszą manifestacją tego ruchu była seria wystaw „Film Jako Film”. Pierwsza edycja miała miejsce w Niemczech - w Kolonii, Stuttgarcie, Essen i Berlinie, a druga, w roku 1978 w Londynie. 
Wojciech Bruszewski jest prekursorem sztuki video w Polsce. Jako filmowiec i videomaker brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak Documenta 6 i Documenta 8 w Kassel, czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu.
W roku 1980 został stypendystą DAAD w Berlinie Zachodnim. W ten sposób znalazł się na liście elity artystycznej świata. Warto wspomnieć, że pierwszym polskim stypendystą DAAD (Stypendium Forda) był Witold Gombrowicz. Z Polski zaproszono do Berlina między innymi Zbigniewa Herberta, Adama Zagajewskiego, Romana Opałkę, Jarosława Kozłowskiego, Ryszarda Waśko, Ryszarda Kapuścińskiego. W roku 1980 polską literaturę reprezentował Kazimierz Brandys, muzykę współczesną Bogusław Schaefer, a sztuki wizualne  - Wojciech Bruszewski.

więcej o autorze na   www.voytek.pl